Destinasyonlar

Atina Uçak Bileti
Atina Uçak Bileti

Atina Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 65 € , Gidiş - Geliş bilet : 130 € , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Atina Uçak Bileti Detayları

 

Atina, (Yunanca: Αθήνα) Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. İskelesi olan Pireye 7 kilometre uzaklıktadır.
Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena'dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir.

Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. İskelesi olan Pireye 7 kilometre uzaklıktadır.Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena\'dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir.

Sihirli şehir Atina, dünyada en dolu tarihi olan, tanrılar ve insanlar tarafından tapılan muhteşem hatıraları barındıran bir kenttir. Yunanistan’ın büyüleyici başkenti, medeniyetin doğduğu yer olarak bilinmektedir. Atina demokrasinin ilk kurulduğu kent olarak da anılmaktadır.

Tarih öncesi uygarlıkların en önemlileri Atina’da gelişmiştir ve insanlık tarihi adına bugüne kadar gelen çok başarılı mimari başyapıtları ortaya koymuştur.

Bunun en önemli örneği olan Atina’nın Akropolü, dünyaca tanınmakta ve bilinmektedir. Bu, tarihin en ünlü arkeolojik sit alanının ünü, dünyayı dolaşıp milyonların takdirini kazanmıştır. Akropol Dünya’nın 7 harikasına aday gösterilmiştir.

Kutsal Akropol’ün yapımı milattan önce 5.yy’a yani ünlü Periklis’in altın çağına uzanır. İhtişamı ve göz alıcılığının dışında, buranın tarihi, en güzel çağlarından düşüş dönemine kadar birçok değişik karelerle doludur ama hala Atina semalarının altında parlamayı ve geleceğe ışık tutmayı başarır. Akropolis hala Pendelikon mermerinin beyazlığıyla parlar.

Kente ismini veren zafer tanrıçası Athena'ya adanan ve bugün Akropolis'in en önemli yapı kalıntılarını oluşturan kutsal mekânlar içinde ne gösterişli olan Parthenon; diğerleri ise Erectheion ve Athena Nike tapınaklarıdır.

Osmanlı döneminde kentin merkezi olan Monastraki bölgesi, küçük ve sevimli oluşundan dolayı, adını halk arasında Küçük Manastır olarak da anılan Pantanassa Kilisesi'nden almıştır.Türk usulü çarşısı, Fethiye ve Tzastrakis camileriyle, kentin Osmanlı hakimiyetinde olduğu dönemin izlerini taşıyan mahalle, şık alışveriş mekanları ve kafe hayatıyla kentin en popüler yaya güzergahı olan Ermou Caddesi'ni de içinde barındırır.

Atina çok farklı yönleri olan bir şehirdir. Meşhur tarihi üçgenin (Plaka, Thission, Psyri) içinde bir gezinti farklı çağların nasıl bir arada var olduğunu hissettirir. Bazıları iyi korunmuş bazıları zamanla yıpranmış olan çok eski konaklar görülmeye değerdir. Lüks mağazalar, küçük şirin dükkânlar, süslü restoranlar ve geleneksel tavernaların hepsi bu şehirdedir.

Atina’nın kalbi meclisin ve bakanlıkların olduğu Syntagma meydanında atar. Kentin en önemli kesişme yeri olan meydanda, parlamento binasının cephesinde yer alan Meçhul Asker Anıtı'ndaki nöbet değişimi görülmeye değerdir.

Atina'nın tarihi kent merkezi olarak adlandırabileceğimiz Plaka semti ise; geçmişi Osmanlı'dan önceye uzanan çok az yapı barındırmasına rağmen, kentin sürekli yerleşim görmüş en eski bölgesidir. Antikacıları ve tavernaları sayesinde, turistler kadar Atinalıların da akınına uğrayan Plaka'nın daracık sokaklarından ve bahçeli küçük evlerinden oluşan sakin mahalle havasını koruyabilmiş olması ise dikkat çekicidir.

Bu merkezin dışındaki turistik gezilerin gözde mekânları ise Monastiraki, Kolonaki, Lycabettus tepesi; tarihi merkeze yakın Faliro, Glyfada, Voula ve deniz esintisini hissedebileceğiniz Vouliagmeni’dir. Ayrıca kuzeyde Marousi, Melissia, Vrilissia ve Kifisia da gezilecek yerler arasındadır.

Atina’da en önemli arkeolojik sit alanlarının olduğu yerleri gezmek ise bir zorunluluktur. Herodes Atticus odeonu, Olymbion, Roma Pazarı, Panathinaiko Stadyumu - Kallimarmaro, Sounio’daki Poseidon tapınağı bunların başlıcalarıdır.
Neoklasik dönem binaları, Atina’nın gerçek övünç kaynakları olan Yunan Meclisi, Atina Akademisi ve Atina Üniversitesi de görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Ayrıca kültürel mirasın hazinelerinin sergilendiği müzeler yani Arkeoloji Müzesi, Savaş Müzesi ve Bizans Müzesi de kaçırılmamalıdır. 

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz