Destinasyonlar

Bakü Uçak Bileti
Bakü Uçak Bileti

Bakü Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 142 EUR , Gidiş - Geliş bilet : 170 EUR , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Bakü Uçak Bileti Detayları

 

Bakü (Azerice: Bakı), Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir ve Kafkasın en büyük şehridir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir.
Nüfusu 2005 verilerine göre 2.036.000'dur. Ancak Dağlık Karabağ'dan ve Ermenistan'dan kaçan mültecilerle birlikte 3.000.000'a yükselmiştir[kaynak belirtilmeli]. Halkın ezici çoğunluğu Azeridir. 2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) çıkış noktasıdır. BTC den sonra en büyük proje BTAKdir.

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkentidir ve Kafkasın en büyük şehridir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir.Nüfusu 2005 verilerine göre 2.036.000'dur. Ancak Dağlık Karabağ'dan ve Ermenistan'dan kaçan mültecilerle birlikte 3.000.000'a yükselmiştir. Halkın ezici çoğunluğu Azeridir. 2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) çıkış noktasıdır. BTC den sonra en büyük proje BTAKdir.

Adını Farsça “Rüzgârın dövdüğü kent” anlamına gelen Badı Kube’den alan Bakü için Azeriler, “Buranın küleği (rüzgârı) olmasa, yazın pek sıcak olar.” derler. Gerçekten de bazen kuvvetli, bazen hafif olsa da kente her gelişimizde bizi yalnız bırakmayan bir rüzgârla beraber gezdiğimiz Bakü’de, ilk durağımız Özgürlük (Azadlık) Meydanı oluyor. Hükümet Sarayı’nın önündeki bu meydandan başlayan ve tarihi kent merkezine kadar devam eden Deniz Kenarı Parkı ile buna paralel Neftçiler ve Nizami Caddeleri Bakü’nün kalbinin attığı yerler olarak tanımlanabilir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve İçeri Şeher olarak adlandırılan tarihi merkezin deniz kenarındaki giriş kapısı bir 12. yüzyıl eseri olan Kız Kulesi (Kız Kalası). Kulenin üzerinden hem tarihi merkez hem de geniş bir körfez panoraması görülüyor. İçeri Şeher’in halı mağazalarına, butik otellere veya restoranlara dönüştürülmüş tarihi binaları arasında 12. yüzyıla tarihlenen Lezgi Mescidi ile bir 19. yüzyıl eseri olan Cuma Mescidi’ni geçtikten sonra Şirvanşahlar Sarayı’na çıkabiliriz. Selçuklu izleri taşıyan sarayın başlıca bölümleri; Divanhane, Şah Camisi, Şark Kapısı, Şirvanşah ailesinin türbesi ile Key Kubad Mescidi ve Saray Hamamı’nın kalıntıları olarak özetlenebilir. Müzeler, anıtlar ve heykeller açısından zengin bir kent olan Bakü’nün en görkemli heykeli Azerilerin Mevlanası olarak anılan Nizami Gencevi’ye ait. Cephesinde Fuzuli ile birlikte altı yazar ve şairin heykeli bulunan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi, katlanmış bir halı şeklinde projelendirilen Halı Müzesi ve yukarıdan bakınca iki enstrümana benzeyen Uluslararası Muğam Merkezi (Geleneksel Azeri Müziği), Bakü’nün görülmesi gereken yerlerinden. Kentin kenarında kurulduğu körfeze hâkim bir tepede yer alan Şehitler Hıyabanı’nın yakınlarındaki Fahri Hıyaban’da ise Azerbaycan’ın yazar ve sanatçılarıyla birlikte, İkinci Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri bulunuyor.

Türkiye ile birlikte “Bir Millet İki Devlet” olarak anılan Azerbaycan’da, buraya yerleşen veya çalışmak için gelen Türkler haricinde; Türk adıyla, önce Şehitler Hıyabanı’nda ve burada yatan Türkler için dikilen dikilitaşta karşılaşıyoruz. Şehitliğin hemen yanında Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Şehitlik Camisi’nin kitabesinde 1996’da açıldığı ve Anadolu Türkleri tarafından Azerbaycanlı kardeşlerine hediye edildiği yazıyor. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin karşısındaki parkta bir Atatürk heykeli yer alırken Atatürk’ün adı ayrıca büyük bir parka ve parkın yanından geçen bulvara da verilmiş.
Bakü’nün yakın çevresi için üç rota önerilebilir: Kentin 65 km güneybatısında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Gobustan’da, M.Ö. 12. yüzyıla tarihlenen kaya resimleri görülebilir. Bakü’ye 30 kilometre uzaklıktaki Surakhani yakınlarında yer alan Ateşgah 17. yüzyılda Hintliler tarafından yapılmış. İçindeki ibadet, inziva ve hacılar için konuk odaları restore edilerek ziyarete açılan bu kutsal mekân, günümüzde bir müze olarak ziyaret ediliyor. Sumgayıt yönünde, Bakü’nün 20 kilometre kadar kuzeyindeki Mehdabad yakınlarında bulunan Yanardağ’da ise adından anlaşılacağı gibi yeraltından sızan gaz sürekli yanıyor. Özetle Azerbaycan’ın başkenti Bakü hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir kent. Bu dost ve kardeş ülke sizi de konuk etmeyi bekliyor.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz