Destinasyonlar

Gence Uçak Bileti
Gence Uçak Bileti

Gence Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 69 € , Gidiş - Geliş bilet : 138 € , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Gence Uçak Bileti Detayları

Gence (Azerice: Gəncə; Rusya İmparatorluğu döneminde Елизаветполь / Elizavetpol, 1920 - 1935 arasında; Gence, 1935 - 1991 arasında; Кировабад / Kirovabad), Azerbaycan 'ın ikinci büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 313.300 'dür (2009).

1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı sırasında 1578 'de Osmanlı 'nın eline geçen şehir, 3 Temmuz 1606 'da Şah I. Abbas tarafından geri alınmıştır.

1804 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından alınmış, 1826-1828 yılları arasında Rusya 'nın elinden alındıysa da 1828 yılında kesin olarak Rusya İmparatorluğu topraklarına ilhak edilmiştir.

1991'de Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ülkenin ikinci büyük şehridir.Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizami, Gence adıyla özdeşleşmiş durumda. Gence’li Nizami, 12.yüzyıldan bugüne gelmeyi başarmış en belirgin tarihsel miras. Dolayısıyla adına dikilen anıtlar ve kabri kentin simge yerlerinin başında geliyor.

  • Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizami, Gence adıyla özdeşleşmiş durumda. Gence’li Nizami, 12.yüzyıldan bugüne gelmeyi başarmış en belirgin tarihsel miras. Dolayısıyla adına dikilen anıtlar ve kabri kentin simge yerlerinin başında geliyor.
    Görkemli anıt mezarı ve hemen yakınında, Nizami eserlerinden sahneleri betimleyen heykellerin bulunduğu alan, şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden. At, kuş, geyik, insan ve ağaç heykelleri arasında büyülü bir geçmişe yol alıyorsunuz bu alanda.

Anıtsal eserler Gence’ye mimari bir kimlik katıyor. Gence’nin başkent olduğu dönemde, Azerbaycan’ın ilk meclis binası olma özelliğini de taşıyan Hükûmet Binası, bunlardan biri olarak görülmeyi hak ediyor.

Hükümet Binası’nın hemen yakınında “Han Bağı” parkı gezilebilir. Yalnız Azerbaycan’ın değil Kafkasların en eski parklarından biri olan bu alan tam 300 yaşında.
Parkın içinde bir tiyatro, iki şadırvan bulunuyor. Özel ışıklandırma sistemi ve ağaçlar ile süslü parkta ayrıca, Azerbaycan’ın ünlü kadın şairi Nigâr Rafibeyli ve kahramanı İsrafil Mammadov’un anıtları görülebilir.

Mimari açıdan görülesi bir diğer durak Tatlar Mescidi. Kemerli giriş kapısının iki yanında yükselen kuleleri ile oldukça görkemli gözüken bu yapı kentin dikkat çeken yerlerinden bir diğeri.

Akarsuyun iki yakasında oldukça şiirsel bir görüntü çiziyor Gence. Tarihinde çok ciddi depremler ve buna bağlı yıkımlar yaşamış Gence, her keresinde yeniden inşa edilmiş. Şehrin merkezi ve çevresi doğa ile uyum içinde düşünülmüş. Bu açıdan şehrin dolayları da en az kent merkezi kadar gezilebilecek yerler arasına alınmayı hak ediyor. Şehrin çevresindeki doğa alanlarından Kepez Dağı eteklerindeki Goy Göl gezilebilir. Bu güzel doğa parçası 2008 yılından bugüne Milli Park alanı olarak korunuyor..

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz