Destinasyonlar

Kazablanka-Casablanca Uçak Bileti
Kazablanka-Casablanca Uçak Bileti

Kazablanka-Casablanca Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 100 EUR , Gidiş - Geliş bilet : 159 EUR , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Kazablanka-Casablanca Uçak Bileti Detayları

Kazablanka, Fas'ın batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan liman kenti. Aynı zamanda Fas'ın en büyük şehridir.

Aynı zamanda Fas'ın en büyük şehridir. Nüfus; 3.800.000 (2006)

1942'de efsanevi Hollywood filmi, Kazablanca ile şehrin popülaritesi artmış, uluslararası değerlendirmelerde dönemin modern mimari başkenti kabul edilmeştir[1]. Şehir bu ününü 20. yy'da yaşadığı mimari değişikliğe borçludur. Zira o dönemde, Paris'teki Ecole des Beaux-Arts (güzel sanatlar akademisi) mezunu mimarların öğrendiği modern mimari teorilerini burada uygulamıştı.

Özellikle Kazablanka limanı çevresinde ticaretin hızla gelişmesi sonucunda kent, Fas ekonomisinin merkezi haline gelmiştir. Sanayi sektöründeki işgücünün % 60'ı ile toplam üretimin % 39'unu tek başına Kazablanka karşılamakta, tüm ulusal elektrik tüketiminin %35'ini harcamaktadır 

Dünyanın en büyük ikinci camisi olan ve en uzun minaresine sahip II.Hasan Camii Kazablanka'da bulunmaktadır.

Kazablanka’nın ilgi çekici bölümü, tahminlerin aksine, Fransız mimar Henri Prost tarafından inşa edilen Yeni Şehir bölgesidir. Şehir merkezinin kuzeydoğusundaki Old Medina (Eski Şehir)’yı çevreleyen surların dışında kalan bu alan, Fransız egemenliğinin etkisi sonucu Ville Nouvelle olarak adlandırılmıştır. 20. yüzyılın başlarında inşa edilen ve dönemin mimari izlerini taşıyan Ville Nouvelle’in merkezinde, Place des Nations Unies ve Place Mohammed V Meydanları bulunmaktadır. 

Place de Nations Unies’nin güneyinde ise şehrin idari merkezi Place Mohammed V Meydanı yer almaktadır. Burada, Fransız himayesinin mimari özellikleri ile Fas mimarisinin ağırbaşlı çizgileri bir arada bulunmaktadır. Adliye, valilik, postane, bankalar ve çeşitli kültürel organizasyonların binaları; meydanın resmi atmosferini pekiştirmektedir. 56 m uzunluğundaki çan kulesiyle dikkat çeken yönetim binası Préfecture, 3 avlu etrafına kurulmuş, her biri bir tropikal bahçeye sahip olan birkaç binadan oluşmaktadır.

Préfecture kompleksinin hemen arkasında Kuzey Afrika sanatından izler taşıyan, yeşil çinili gölgeliğe sahip girişi ve galeri boyunca ilerleyen kemerleriyle 1922 tarihli Palais de Justice (Adalet Sarayı) bulunur. Meydanın görülmeye değer diğer noktaları ise Fransa konsolosluk binası Consulat de France (1916), zellij çinili cephesiyle ünlü Postane (1920) ve Rue de Paris’in önündeki, tam ortasında 1976’da yapılan bir çeşme bulunan küçük bir yeşil alandır. Place Mohammed V’in önünde ise Kazablanka’nın oksijen depolarından biri, belki de şehrin en yeşil alanı Parc de la Ligue Arabe yer almaktadır. 

Kazablanka limanı, Fransız himayesi döneminde inşa edilmiştir ve 1.8 km²’lik alanı ile dünyanın en büyük yapay limanlarından biri konumundadır. Aynı zamanda tüm ülkenin de ana limanı durumundadır. Liman, okyanustan gelen dalga darbelerine karşı güçlü setlerle korunmaktadır. Oldukça modern ticaret, balıkçılık ve dinlenme tesisleri barındıran limanda yapacaklarınızın başında buradaki balık restoranlarına uğramak gelmelidir. Çünkü Kazablanka limanında lezzetli balık yemekleri sunan çok sayıda restoran bulunmaktadır. Limana, Old Medina’dan doğu yönünde birkaç dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Kuzeyde, limanın yanında, Kazablanka’nın sembol yapısı II. Hassan Camisi yer almaktadır. Yapı, Fas’ın en büyük, dünyanın ise en büyük 3. camisidir. Cami, şehir topraklarından Atlantik Okyanusu’na doğru uzanan burun üzerinde okyanusu selamlamakta; gökyüzü, deniz ve toprağın buluştuğu noktada içsel bir huzur sunmaktadır.

Kral II. Hassan’ın isteğiyle 1986 – 1993 yılları arasında inşa edilen caminin yapımında 35 bin işçi çalışmıştır. Cami, Fas mimarisinin en güzel ustalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompleks, 9 hektarlık bir alana yayılmaktadır ve 210 m ile dünyanın en uzun minaresine sahiptir. Ana dua salonu, 25 bin kişiye aynı anda ibadet imkânı sunmaktadır.

II. Hassan Camisi’nin neredeyse tüm malzemeleri ülkeden karşılanmıştır. Mermerler Agadir’den, sedir odunları Atlas Dağları’ndan ve granit Tafraoute’tan getirilmiştir. Sadece beyaz mermer kolonlar ve cam avizeler İtalya’dan alınmıştır. Tüm bu malzemelerin büyük bir ustalıkla şekillendirilmesiyle, oyma dış kaplamalı, zellij çinili; mermer, oniks ve traverten kaplamalı dış cepheli ve sedir tavanlı bir yapı ortaya çıkmıştır. Ayrıca caminin zeminin bir kısmında, alttaki okyanusun görülebilmesi için cam kullanılmıştır. Burada oturup ibadet edenler, eşsiz bir manzara seyredebilirler (sadece kraliyet mensuplarına açıktır).

Bu eşsiz yapının diğer özellikleri ise açılır kapanır bir çatıya sahip olması ve minaresinden yayılan lazer ışınlarıdır. Özel durumlarda çatısı açılabilmekte, gökyüzünden gelen güneş ışınları camiyi aydınlatmaktadır. Minareden yayılan iki lazer ışını ise Mekke’ye doğru yönelmekte, 30 km’lik bir uzaklığa erişmektedir. Kompleksin alt katında ise şu an kullanımda olmayan bir Türk hamamı bulunmaktadır.

Kazablanka’nın, daha doğrusu Fas’ın en dikkat çekici eserlerinden biri olan II. Hassan Camisi’ni gezilecekler listenizin en üst basamaklarına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. 

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz