Destinasyonlar

Trablus Uçak Bileti
Trablus Uçak Bileti

Trablus Uçak Bileti Fiyatları

Tek yön bilet : 215 EUR , Gidiş - Geliş bilet : 245 EUR , Öğrenci bilet : , Yaş İndirimli bilet :
vergiler ve harçlar hariçtir

Trablus Uçak Bileti Detayları

Trablusgarp, Libya'yı oluşturan üç bölgeden birine eskiden verilen ad. Diğer ikisi Fizan ve Sirenaykadır. Trablusgarp bugünkü Trablus şehrinin çevresine tekabül eder.

Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Trablus, Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Kuzey Afrika’nın Akdeniz kıyısındaki ülkenin doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşuluk ilişkileri bulunuyor. Ülkenin adı olan “Libya”, eski Mısırlıların Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları “Lebu” sözcüğünden gelir. Sözcük eski Yunancaya “Libya” olarak geçmiş.

 • İÖ 500’lü yıllarda Fenikeliler tarafından kurulan Trablusgarp pek çok medeniyete tanıklık etmiş bir şehir. Kentin en etkileyici alanları için Yeşil Meydanı ve Şehitler Alanı’nı söylemek mümkün. Bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesinde neolotik çağdan günümüze pek çok eser sergilenmekte.

  Kalenin arka tarafında Eski Kent yer alıyor. Bu bölgeyi hakkıyla dolaşmak yaklaşık üç saat alıyor. Suk El Müşir, Suk El Türk gibi çarşılar, yukarıdan kemerli daracık sokaklar, beyaz badanalı evler, Karamanlı Camisi, 1200 yıllık olduğu söylenen En Naka Camisi, Osmanlı döneminin Gurci, Osman Paşa, Turgut (Dragut) camileri, medreseler, hanlar Eski Kent’in zenginlikleri arasında. Ayrıca eski Fransız, İngiliz elçilikleri, kiliseler, surlar, kapılar ve Marcus Aurelius Kemeri’ni de görmelisiniz.

  Trablus’un kalbi olarak anılan Cemahiriye Müzesi oldukça önemli bir kurum. Sergilenen eserler ve onların sunumu buranın dünyanın en önemli müzeleri arasında anılmasını sağlıyor. Neolitik çağlardan modern zamana kadar çeşitli eserlerin sergilendiği müze dört katta yayılan 47 galeriden oluşuyor.

  Assai Al-Hamra olarak da bilinen Trablus Kalesi, pek çok lorda yüz yıllarca ev sahipliği yapmış. İlk kulenin 7. yüzyılda Libya’yı Müslüman saldırılardan koruma için inşa edildiği tahmin ediliyor. Kaleye müze biletinizle girebilirsiniz. Kale pazartesi günleri hariç 08.00–14.00 arasında, ayrıca cuma günleri 16.00–18.00 arasında da açık.

  Trablus’un geçmişinde önemli yeri olan Oes isimli Roma şehrinden geriye çok az eser kalmış. Marcus Aurelius’un dört sütunlu köprüsünden geriye kalan Aurelius Kemeri nadide eserler arasında. 

  Osmanlı döneminden kalma Gurci Camisi, 1833 yılında Kaptan Mustafa Gurgi tarafından yaptırılmış. Trablus’un en önemli camileri arasında yer alan mabedin minberi oldukça güzel. Bir başka önemli cami Karamanlı 1738 yılına tarihleniyor. Yeşil Meydan’da Trablus Kalesi’nin arkasındaki caminin içinde Libya’nın en iyi tahta işçiliği sergileniyor. Trablus’un meydanındaki İtalyan Katedrali 1970 yılından beri, cami olarak kullanılmaktadır. Orijinal kilisenin yapımı ise 1928 yılında tamamlanmış.
   
  Karamanlı ailesi Trablus’ta 18. yüzyılın büyük bir bölümünde ve 19. yüzyılın ilk yarısında hâkimiyetini sürdürdü. Onlardan geriye 19. yüzyılın başlarında Yusuf Karamanlı tarafından yaptırılan Karamanlı Evi kaldı. Ailenin düşüşüyle birlikte bina İtalyanların Toskana Konsolosluğu olarak kullanılmaya başlandı.

Biz Sizi Arayalım

Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

Adınız : Lütfen adınızı giriniz
Telefon : Lütfen telefonunuzu giriniz